Aşk ile Yürüyelim…

58081c7a-280d-4730-b00c-038737b21179-originalHayatın anlamı aşk idi değil mi?

Hani Rabbim insanı yaratırken balçığına kendi nefesinden üfürmüş ya.. İşte odur insanın içine sıcaklık koyan şey. İnsanı ısıtan ve insanı yaşama bağlayan töz odur işte. Bu cevheri anlamayan ve hemcinsi olmayana duyduğu hayvani hissiyat ile aşkı karıştırmamak için mayamızdaki tözü anlamak lazım.

Mayamıza nefesi ile can veren Rabbimizin bizden isteği sevmektir. İnsanı sevmek, yaradılanları sevmek. Geldiğimiz yeri bilerek ve gideceğimiz yere dönerek yaşamı sevmektir. Sevdiğimiz şeyleri neden ve niçin sevdiğimizi bilerek sevmektir..

Sevgimizde ölçülü sevmektir. Ölçüyü kaçırmadan seversek, tıpkı; “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyin!” emri üzere gelen sınırları aşmış oluruz. Sevginin de sınırı olmalı ve sevgimiz bir başkasını/bir başka şeyi rahatsız edecek derecede olmamalı.

Kuşları sevmeliyiz. Onlara olan sevgimiz onlara zarar vermemeli, özgürlüklerini altın kafes ile de olsa kısıtlamalı. Balıkları sevmeliyiz onları camdan kutulara sokmamalı. Hayvanları sevmeliyiz, onları doğalarında özgür bırakarak  olmalı bu sevgi.

İnsanları da sevmeliyiz. İnsanlara olan bu sevgimiz onların karşılarına dikilip onları rahatsız edecek boyutlara gelmemeli bu sevgimiz. Eğer bir insanın yaşam alanına kadar uzanırsa bu sevgimiz, yemeği ve içmeyi israf etmiş kadar günah işlemiş oluruz. Bize nefesinden aşk ile can üfüren o Rabbe ihanet etmiş oluruz.

***

Son demlerde yaşama dair sıkıntılar baş gösterse de hayat her zaman yaşanmaya değer..

İnsanın insanı anlaması ve dinlemesi lazım. Ülke olarak medeniyet olarak bu dinlemeye ve birbirimizi anlamaya aşırı ihtiyacımız var. Kim ne istiyor? Kim neyi paylaşamıyor bunu sormak lazım birbirimize.. Yaşanılası bir dünyadayız ama burada belli bir miadımız olduğunu asla unutmamak lazım gelmez mi? Birbirimizi üzüp tekrar durup özür dileyecek ve düzeltmeye kalkışacak zamanımız olmayabilir. Birbirimizi kırmadan ve üzmeden bu dünyayı paylaşmayı denersek ortak bir çok yönümüz olduğunu görmemiz mümkün.. Seninki – benimki kavgasının ne kadar anlamsız olduğunu ve aslında bizimkinin ortak payda olabileceğini bilmem atlıyor muyuz?

Hayata dair o kadar güzel şeyler var ki… Birbirimizi dinlersek hep birlikte aşk ile yürüyebileceğimizi görebiliriz..

Hiç de zor değil, azcık anlayış ve azıcık anlayış…

Aşk ile yürüyelim göreceksiniz ki çok ihtiyacımız olan şey hep bizimleymiş…

3 Responses to Aşk ile Yürüyelim…

  1. Eylul Erener dedi ki:

    çok ihtiyacımız olan şey aşk yürümesini bilene !!

  2. Tülay Aydın dedi ki:

    Değerli bir yazı. Kaleminize sağlık. Önce insan olarak bakarsak birbirimize cinsiyet karıştırmadan, karşılıklı anlamayı ve anlaşılmayı başarırız. Ve birbirimizi dinlemeyi öğrenmeliyiz. Duymadığın bir şeyi nasıl anlayabilirsin ki…

  3. vildan dedi ki:

    çok güzel anlatmışsınız hocam ,kaleminize ve yüreğinize sağlık,aslında herşeyin ilacı sevgide saklı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s