Nihat Hatipoğlu’nun Aldığı Ücret ve Türkiye’de Emek Sömürgeciliği

n hatipoğlu2014 Ramazan Ayı’nın başında, bir TV’de yayınlanan iftar programlarında seyirci ile canlı yayında karşı karşıya gelip program yapan Nihat Hatipoğlu’nun aldığı 600 bin ₺’lik anlaşma paparazi gündemini  alak bulak etti.

– Neymiş efendim bir memurun 25 yıllık maaşi imiş..
– Din bilgileri para ile satılmazmış…. vs vs..

Sadece bu iki yorum üzerinden gidersek… Elbette Din Hizmetleri para ile satılmaz. Dini bilgileri paraya dönüştürmek isteyenlerin şerrinden Allah korusun!. Din tüccarları, din simsarları, din baronları, din sömürgecileri, din bozguncuları, din düşmanları…  artık ne derseniz deyin yeridir.

Ancak, ben Sn. Nihat Hatipoğlu’nun bu taifelerden olduğuna ihtimal vermiyorum. Sahip olduğu fikhî bilgileri gayet güzel ve etkileyici bir üslupla sunması güzel bir maharet. Bu bilgileri doğru ve çarpıtmadan, yamultup-yumultup gayr-i İslâmî bir kisveye sokmaması da ayrı bir güzellik. Televizyonlarda görünmesi helal mı haram mı? Televizyonlarda dini bilgileri para ile anlatması doğru mu? tartışmalarını da gayet absürt buluyorum. Nihat Hatipoğlu çıkmasın da dini son dönemlerde reformize etmeye çalışan, S.A. mi çıksın? Z.B mi çıksın? N.Y. mi çıksın? A.A.B. mi çıksın? M.İ. mi çıksın? vb..

Televizyon yoluyla her eve her haneye güzel bir sunumla İslâmî bilgileri vermek bence çok güzel. Aldığı ücret ise bence gayet makul. Şimdi şöyle düşünelim. Bir televizyon şov programlarına davet ettiği bir sanatçıya kaç lira veriyor? “Bir televizyon” lafıma dikkat edin. O televizyon ki bu program arasına aldığı reklamların saniyesinden bilmem kaç bin lira talep ediyorsa, bir hatibin, hergün hergün ve tam otuz gün evde, dost ve akrabalarıyla iftar sofrasında oturup akşam ezanını bekleme zevkini yaşamak yerine, televizyon kamerası karşısında son derece faydalı dinî bilgileri – hurefelere mahal bırakmadan, ehli sünnete uygun- gayet güleç bir yüzle, adaplı bir şekilde milyonlarca eve girip anlatması karşılığında aldığı para bence az bile. Zira bir sahne sanatçısına bir saatlik konser karşılığında 50-100 bin lira verilirken böylesi kaliteli bir din hatibine neden bu para çok görülsün? Bence gayet makul bir fiyat.

Ücretin büyüklüğü ile memur maaşlarını karşılaştıranlar da ayrı bir yanlış yapıyor efendim. Memuru sömürenlere bunu sorsunlar. Desinler ki; “Ey hükümet, ey para musluklarını elinde tutan işverenler! Bakın bir televizyon programcısı bir saatlik program başına 20 bin lira alıyor. Bir aylık ücreti memurun tam 25 yıllık maaşima denk geliyor. Bu ne adaletsizliktir! Neden benim memurumun hakkına tecavüz ediyorsunuz? Neden memurun ek işler ve rüşvetler peşinde gitmesine yol açıyorsunuz? Ona insanî ihtiyaçlarını giderebilecekleri makul bir ücret verin!”

Ha bu haykırışı yapanlar/ya da yaptığını iddia edenleri de (sendikalar, odalar, birlikler gibi) ayrı bir başlık altında incelemek lazım ki, onlar da memur, işçi ve emekçilerin sırtından ve alın terinden ayrı bir baronluk oluşturmuşlar ki bu da ayrı bir hastalık…

Velhasıl, Sayın Nihat Hatipoğlu’nun aldığı Ramazan Ayı program ücretlerini bir topçunun ve popçunun aldığı ücret ile kıyaslamanız mümkün olmadığı gibi, bir yıllık transfer karşılığı futbolculara, futbol teknik adamlarına ve sahne sanatçılarına verilen ücretin korkçluğu karşılığında bir din adamına verilen bu para bence çok yadırganmamalıdır. Bunlar bizim çenemisi yorarken umarım vergi denetleyicilerinin işine yarıyordur.

Selam ve muhabbetle hayırlı Ramazanlar dilerken, Allah ibadetlerimizi kabul buyursun inşallah…

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s