Orhan Veli Kanık: “Beni Bu Havalar Mahvetti” ya da Ramazan’ın Havalarına Girmek

Orhan Veli Kanık “Beni Bu Havalar Mahvetti” şiirinde:

Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti…” 

Şairin şikayetçi olduğu o havalar nasıldı bilmiyorum ama Ramazan ayı öncesi kırk dereceyi geçen bu sıcaklar, Ramazan’ın ilk teravihiyle başlayan yağmurlu ve serin hava akımı aynı güzellikle ve serinlikle devam etmektedir.

Ramazan rahmet ve bereket ayı olarak kabul edilen Ramazan-i Şerifte elbette havaların serin ve yağışlı geçmesi manidardır. Ancak bu manevi hava maalesef toplumumuza tam yansımamış.

Toplumumuzda Ramazanın gelişine bigane kalan ciddi bir kesim, hiç bir şey yokmuş gibi yaşamaya devam ediyor. Bu da bu havalara pek uymuyor. Havaların hissedilen, makinesel olanları ayrıyken, yüreklere nüfuz eden manevi havadan yoksun olanlar, çarşıda ve sokakta eski alışkanlıklarını sürdürmekte bir beis görmedikleri için, sabr-i ilahiyi zorlamaya çalışmaları, çok elim bir sonla karşılaşacağımız anlamına gelir ki, Allah korusun, bu son acı bir son olur.. Böyle bir son hiç bir zaman temenni edilmez ve böyle bir sondan Allah’a sığınmak lazım gelir.

Biz bu sonucu davranış ve tavırlarımızla talep ediyoruz maalesef. Yüzde doksanı Müslüman olarak kabul edilen toplumumuzda Ramazan orucu tutmak, orucun yasaklarına uymak, orucun maneviyatına saygı duymak, oruç tutanlara saygı duymak, Müslüman olan ve olmayan herkes için şarttır. Zira toplumumuzda saygı ve sevgi karşılıklı olmalı ve bu her hal ve hareketimize yansımalıdır. Bu trafikte araba sürerken de böyle, kozmopolit bir şekilde yaşadığımız sokakta, çarşıda ve pazarda da geçerli olmalıdır. Ama maalesef Ramazan öncesi çarşı sokağımız neyse Ramazan’da da aynen bu minval üzere devam etmektedir. Lokanta ve yeme-içme yerleri aynı kiloda olmasa da dönerlerini yine caddeye yakın tezgahlarında sergilemekte, sokağa pişmiş et kokusu yaydıkları gibi cazgırları da yine içeriye insanları “buyrun!” etmekte de eksik kalmamaktadırlar. Oysa dedelerimiz anlatırlar ki, eskiden bizimle birlikte yaşayan Gayri Müslimler Ramazan’da yemekhanelerine perde çeker ve gizli gizli yeme içmelerini yapar ve sokağa öyle çıkarlardı. Alenen sigara içme, su içme veya yeme içmeden kendilerini mennederlerdi. Bu kendilerine yapılan baskıda değil, tam aksine yemelerinde bir sorun olmadığını hatırlatan Müslümanlara bunu saygıdan yaptıklarını belirtiyorlardı.

Rahmetli dedem anlatırdı. Doğu’nun karasal ikliminde yazın ortasında tarlada tırpan çekerken yan tarlada kendileri gibi ırgat olarak çalışan Ermeni Komşularına ne yemek ne de su içiremediklerini, kendilerine yeme içmelerinde bir sorun olmadığını, dinleri gereği bunu yapabileceklerini belirttikleri zaman da karşı tarafın kızgınlıkla kendilerini tersleyip: “Olur mu Kirve.. Siz aç susuz çalışın, biz yiyip içelim, ayıp olmaz mı?” derlermiş.

Bu anlayışa kurban olmak lazım. Ama şimdi bizim çarşı pazarımızda anne-babası Müslüman olan ve kendilerine sorduğunuzda mangalda kül bırakmayanlar bunun onda birini yapıp lokantalarının et kokusunu sokaktan çeksinler, dükkanlarının önüne perde çekmelerini de istemiyoruz.

Bu anlayışa kurban olmak lazım. Ama şimdi kendini Müslüman kabul edip kimliğinde dini İslam diye yazan zibidilerin sigara dumanlarını koklama zorunda kalmayalım bu da yeter.

Ama nerde o eski manevi havalar?..

Ama nerde o eski insanlar?..

 

 

 

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s