Toplum SOS Veriyor

makyolMahmut AKYOL

Yeryüzünde iddiası olanlar, işe çocukların ve gençlerin eğitimiyle başlamışlar. Çünkü çocuklar ve gençler, geleceğin teminatıdırlar. Aileleri ve Devletleri ayakta tutan devasa güç, çocuklar ve gençlerdir. Çocuk sağlamsa gençlik, gençlik sağlamsa aile, aileler sağlamsa toplum sağlam olur.

Dünyada iz bırakmış hareketler, istisnasız gençlik hareketleridir. Buna İslam İnkılâp hareketi bir örnek olarak verilebilir.

Geçen yazımı “AİLE ÇÖKÜYOR!” başlığıyla yazdım. Gerçekten de aile yapısında ciddi çözülmeler yaşanıyor. Alkol, sigara ve uyuşturucu batağında gençlerimiz yok oluyor! Bu illetler ortaokullara kadar indi. Suç işleme yaşı küçüldü. Reyting uğruna toplumumuzun değerleri medya ve TV dizileriyle hallaç pamuğu gibi atılıyor, ses çıkaran yok. Öyle gözüküyor ki durumdan rahatsız olunmuyor.

Ailenin varlığı, komşuluk ilişkileriyle ortaya çıkar. Ancak, çarpık sanayileşmenin getirdiği site ve apartman hayatı komşuluğu öldürdü. “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” sözü, rafa kalkalı çok zaman oldu. Bencil, kapitalist, sadece kendini seven, ihtişamlı, gösterilişli hayatların peşinden koşan geçlik, özentilere ve karmaşık duygulara yenik düşen aileler, ihtiyacına göre değil, arzularına göre tüketen toplum gelecek için ciddi tehlike…

Geçtiğimiz günlerde bir futbol maçı sonunda, neye mal olursa olsun kendisini kazanmaya şartlamış taraftarlar, ortalığı savaş alanına çevirdiler. Gezi parkını bahane edenler, ülkenin her tarafını yangın alanına çevirdi, önlerine ne gelirse yaktı ve yıktılar. Trafik işaret lambalarını yerlerinden söktüler, elektrik direğinde ki aydınlatma lambalarına varıncaya kadar kırdılar. Bu nasıl bir “HIRS” ya Rabbi… Nasıl bir “ÖFKE” ve nasıl bir “KİNDİR” ya Rabbi…

Toplumsal barış ve kardeşlik kan kaybediyor biliyor musunuz? Toplum cinnet geçiriyor biliyor musunuz? Bir yetkili “Bu işlerin çivisi çıktı, tek başına hiçbir tedbirle bunları durdurmak mümkün değil, buna el birlik olup bir çare bulmalıyız” diyorken doğru söylüyordu.

Sadece bu alanda işin çivisi çıkmadı, İlkokula varan cinayet işlemeler, Ortaokula düşmüş hamile kalma olaylarına bakılırsa, işin çivisi çıkalı çok zaman olmuş. “SOSYAL” bir sarsıntı yaşadığımız gün gibi aşikâr… Nedenlerin üstüne gidilmezse, su alan geminin batması çok zaman almayacaktır.
Her geçen gün biraz daha artarak devam eden sosyal katmanlardaki farklılaşmalar, ekonomik dengesizlikler, Psikolojik bozukluklar, geliş sebebi insan amaçlı olan Din ve Ahlak’ın dumura uğraması, “SOSYAL” yapıyı derinden etkilemektedir.

Din, Allah’ın gönderdiği teorik kurallar bütünü, Ahlak; bu kuralların yaşama geçme şeklidir. Ahlak; göreceli bir kavramdır. Yapmakla, etmekle anlaşılır. Helali/haramı Din ortaya koyar, fakat Helal/haram ahlakla yaşanır. Doğru/yanlış, adalet/zulmü, ahlakla yaşanır. Peygamberimize “AHLAK” nedir diye sordukların da: “DİNİN TAMAMIDIR” demiştir.
Toplumda yaygın olan alkol, sigara ve uyuşturucunun yanı sıra, Helal/Haram, Doğru/Yanlış, Adalet/Zulüm, Eşitlik, Kardeşlik, Sevgi, Merhamet, Paylaşmak, Cömertlik duygularının eksikliği; toplumun SOS vermesine neden oluyor. Anca böyle bir Toplumda: Yalan söyleme, aldatma, hile yapma, gasp etme, inkâra kalkışma, sövgünün her çeşidi, tembellik, başkasının sırtından geçinme, güvensizlik olur. Böyle bir toplumda bankalar iyi çalışır, kredi kartı mağdurları üretilir.

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Sizden Gelenler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s