Eski Yılları Ne Yaparlar?

DİLOVASI HASAN ALİ YÜCEL İLKOKULU VE ORTAOKULU için çıkardığımız (fikir, tasarım, baskı ve emek işleri bana ait olan)  DÖRARTIDÖRT adlı aylık bir derginin ‘Yeni Yıl Dosyası’ için hazırladığım bir yazıyı derginin o sayısı ekonomik/duygusal nedenlerden süresi içinde çıkmadığı için burada gecikmeli de olsa yayınlamak istedim. İlgilenmek isteyenler için belirteyim ki, derginin yeni sayısı BAHAR konulu dosyası ile hazırlanıyor.. 

Nasrettin Hoca’ya sorarlar ya; “Hocam eski ayları ne yaparlar? Merhum cevabı hazır: “Kırpar kırpar yıldız yaparlar.” diye; şimdi ben de soruyorum:

   Eski yılları ne yaparlar diye?

Eski yıllar, eskiyen yıllar ve bu yıllarla birlikte eskiyen bedenimiz. Şimdi genç olanlar belki anlamazlar ama yaş ilerledikçe bedensel ağrılarınız artacak ve dinamikliğiniz gittikçe yerini bir gevşemeye ve sızlanmaya bırakacaktır.

Şimdi sırası ve yeri mi siyeceksiniz ama eski yılların cevabını vermek için böyle bir giriş gerekiyordu.

Efendim, eski yılları mum yaparlar pasta üstüne koyup yakarlar. Sonra yaş günü çocuğuna üfletirler.

İster şaka tarafından mumdan ele alın, isterseniz insanın gerçeği olan yaşlanmadan ve hastalıklardan, eski yıllar eskidikçe ömrümüzden düşen takvim yaprakları yüreğimizde derin izler bırakır.

Çocukken büyüyoruz. Birer delikanlı veya genç kız oluyoruz. Delikanlı hallerimize hakim olabilirsek okul eğitim deyip lise ve üniversiteden sonra, erkekler askere gider, kızlar gelin olurlar. Derken iş-güç dünya hallerine karışırız. Dünyanın düzenini değiştiremediysek de dünya bizi çok değiştirmiştir artık. Bir çok konuda artık duyduğumuz pişmanlıklar artık fayda etmemektedir. Küçükken büyüklerimizin bize söylediklerini bir bir hatırlamaya ve bizden küçüklere nasihatler yapmaya başlarız. En büyük nasihatı da kendimize yapıyoruz, en büyük sitemi de kendimize yaptığımız gibi. Ve şöyle deriz kendimize: “Ah ulan şimdi ki aklım olsaydı…” Evet, o anki aklınla yirmi sene önce yaşamalıymışsınız…

Şimdi tam sırası: ESKİMİŞ YILLARI AH! YAPARLAR, O AHLARI DA YÜREĞİMİZE KOYARLAR..

Dönüşü zor hatalar işlememeniz dileğiyle, nice yıllara.. ”

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s