12/12/12

12

Yüzyıla kadar  böyle kafiyeli bir rakamı bir daha bir arada görmeyeceğiz.. Ancak 12/12/2112 günü bu takvimi görebiliriz. Bugüne dair çok çılgınlıklar düşünenler vardır elbette.. Evlenme, nikah, sünnet ne bileyim daha bir çok özel gününü bugüne denk getirmeye çalışanlar olacaktır. Bunu bültenlerden izleyebileceğiz bugün veya yarın. Sırf laf olsun diye, kendisinden sözedilsin diye bir çok kişi bir çok çılgınlık yapacaktır. Kim ne yaparsa yapsın, hayat olağan olarak devam edecektir. Akan bir nehirde nice sular gelip geçer ki, kimse bunun farkında değildir. Zaman akıp giderken, bizim böyle rakamlara, takvimsel dönüşlere kafa takmamız elbette uçuk-kaçık kaçar..

Düşünüyorum da, bizden önce ne kadar zaman gelip geçti acaba? Miladi Takvim olarak dünya genelinde en çok kullanılan takvimin bile başlangıcıyla ilgili çelişkili bilgiler var. Bir Hristiyan din adamı aslında İsa’nın doğumunun yanlış hesaplandığını ve şu an 2012 yılında olmamamız gerektiğini ileri sürdüğüne dair bir haber şöyle bir göründü ve bitti. Demek ki, bizim 2000 yıllık geçmişimiz bile karanlıkken insanlık olarak daha nice ikibin yıllar devirdiğimizi Allah bilir. Dünyanın yaşı ile ilgili milyarca yıldan bahseden bilim adamları, tamamen faraziyelerden ileri gitmeyen bulgularla varsayımlarını ileri sürüyorlar. Peki ya gerçek olan? Gerçek olan bizce karanlık. Buna “Allah bilir” anlamındaki “Ellahu a’lem” diyelim.

Milyon ve hatta milyarca yıldan bu yana gelip geçen kaç insan oldu? Şimdi biz bunların kaçının adını biliyoruz? Nice savaşlar yapıldı? Nice güzel günler, özel günler yaşandı? Kaç tane 12/12/12 gibi tarihler geçip gitti. Kaç tane yazı yazıldı, çizildi? Kaç tane çılgınlık yapıldı? Hiç biri, evet hiçbiri ne biliniyor ne de esâmesi okunuyor.

Hayat bu akıp gittikçe içinde gelip geçen seneler de dönecektir. Takvimler değişecektir, yeryüzü dönecek, güneş dönecek, güneş sistemi dönecek ve bütün evrendeki sistemler mütemadiyen dönüp dönecektir. Ancak gerçek olan, bizim için tek gerçek biz olacağız. Biz kendimiz için ne yapıyoruz? Biz bu evrenin ve bizim bir nefeslik canımızın sahibi için ne yapıyoruz o önemli. “Bugün Allah için ne yaptın?” diye soran bir nefis ile kendimize bir şeyler yapabilirsek o bizim için yeterli olacaktır.

Malum, MAYA’ların takvimine göre kıyametin kopmasına sadece dokuz gün kalmışken şu prensibi de unutmayalım: “Yarın ölecekmiş gibi ahirete, hiç ölmeyecekmişiz gibi bu dünyaya” çalışmalıyız..

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s