31. Geleneksel İstanbul Kitap Fuarı

.

.

İsmi güzel, kitap fuarı.

İlk açılan hafta sonu ve takibeden hafta içi gitme imkanı bulamadığım fuara ancak 24 Kasım Cumartesi günü gidebiliyorum. O kadar çok ilgi var ki…

Herşey çok güzel..  Onbinlerce kitap ve binlerce okuyucu randevulaşmışcasına orada hazır bekliyor. Kitap bakanlar, kitap alanlar, matbua belge ve ticari emtalarla uğraşanlar, şairler, yazarlar ve gazeteciler.. herkes orada.

Bir çalışma yapılıp yapılmadığını bilmiyorum ama oraya girenlerin 24 Kasım Cumartesi katılımcılarını baz alırsak yaş ortalamaları otuzun altında. Bu da genç nesilin kitaplara olan ilgilerinin büyüklüğünü gösteriyor ki gelecek için memnuniyet verici bir durum.

Hızla tüketime özendirilen bir toplum olarak kitap tüketimini elektronik aygıtlara ve eğlence sektörünün önüne geçirmemiz gerekir.

Her taraf buram buram kitap kokuyor. Evet resmen kokuyor. O matbaa ortamlarında eserler basılınca ele aldığım varakların kokusu yayılmış bu küçük alana.  Küçük alan diyorum, büyük fuar alanı bunca kitaba, yayın pavyonlarına ve saatlerce yoldan çıkıp gelen  insanlara küçük gelmiş adeta mekan.

Fuarı uzun uzadıya gezip eleştirel gözle bakanlar belki bir çok hata bulabilir, ancak ben sadece herşeyin güzelliklerini görsem de; mekanın o kadar insanı taşımadığını görünce de üzüldüm. Kitap reyonları çok bitişik ve iç içe.. Daha büyük bir mekan, daha ferah bir dizayn yapılırsa önümüzdeki yıllar çok daha iyi olur.

Kitap dostlarının gün geçtikçe çoğalması ve bir çığ gibi yayılması düşüncesiyle; kitapsız karanlık bir dünyadan her türlü kitapla aydınlık bir yarına merhaba…

 

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s