Dünya için Değmez

İnsanoğlu yaratılışından bu yana birçok gaile ile karşı karşıya kalmıştır. En büyük bela ise kendi elleriyle, diliyle ve iradesiyle içine düştüğü durumlardan gelmiştir..

     Âdem (as) cennetten yeryüzüne indirilmesinden tutun da tüm savaşlara ve baş döndürücü olaylara baktığımızda muhakkak bir insan parmağı görülmüştür.

Tarih sahnesine baktığımız zaman çok kanlı savaş sahneleri ile karşılaşıyoruz. Sebebi her ne olursa olsun sayısız insan canına kıyıldı bu savaşlarda. Hak ve batıl savaşı olarak adlandırılan din savaşları yanı sıra boş idealler, topraklarını genişletme, benliğini tatmin etme ve kıymeti harbiyesi olmayan sudan sebeplerle açılan savaşların sonucunda masum insanların öldürüldüğü çokça görülmüştür.

Meşhur Troya savaşlarının bir kadın bahane edilerek çıkarılmış, asıl sebep ise Kral Agamemnon’un Yunanistan’ı genişletmek sevdasıdır. Denizden karaya çıkarmalarla yapılan savaş sonucunda Çanakkale boğazı kanla dolmuştur. Savaş bir tahta at ile başvurulan hile sonucu bitmiş ve Troya kalesi yakılıp yıkılmıştır.  Aradan asırlar geçtikten sonra bu sefer müstemleke kuvvetler, İstanbul’u ele geçirip Osmanlı’nın varlığına son vermek için, taraf dahi olmayan köleleri ve sömürge memleketlerden getirdikleri insanları modern teçhizatlar ve silahlarla donatarak bir kere daha Çanakkale Boğazı’nı kan denizi haline getirmişlerdir. Beş yüz bin insanın ölümüyle sonuçlanan bu savaştan da kaybeden yine insanoğlu olmuştur.

Savaşları anlamsız bulmuyorum. Kimi zaman savaşlar kaçınılmaz oluyor. Ancak şu kadarını belirteyim ki, uğruna savaştığımız bu dünya o kadar insanın kanını dökmeye değmez. Benlik için ve toprak büyütmek için saldırganlaşan güçlere karşı kendini savunma haktır. Benlik ve saltanatını korumak için insanları katletmek de bir diğer çirkin savaş türüdür.

Ancak her ne olursa olsun savaşları anlamsız ve gereksiz buluyorum. İnsanoğludan daha değerli bir varlık yoktur. Bu değerli varlığın da sahip olduğu/olacağı tek şey kendisi ve sağlığıdır.  Yunus der ki: “Mal sahibi, mülk sahibi/ Hani bunun ilk sahibi/ Mal da yalan, mülk de yalan/ Var da biraz sen oyalan!” Evet oyalanmaktan başka bir şey olmayan dünya mücadelesi için, Vehbi Koç’un şu sözünü hatırlatıyorum: “Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene, işin varsa bir sıfır daha koymalısın, iş seninse üç sıfır daha koymalısın. İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha.. Araban varsa bir sıfır daha, yazlığın varsa bir sıfır daha, böyle böyle sıralanır sıfırların hanesi… Ancak sağlığın varsa, bir koyarsın tüm bu sıfırların başına. Bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır. Yoksa sonuç hep sıfır olur, hiç uğraşma boş yere.”

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Dünya için Değmez

 1. new man dedi ki:

  güzel, keşke büyüklerimiz de böyle düşünse. ama yeryüzünün en vahşi yaratığı olan insanoğlu, bitip tükenmez iştahı ve tüketim sapkınlığı rehberliğinde başka şey yapamıyor. maalesef ki burası dünya ve insanlar kendi cennetlerini yaratmak için “öteki”lere cehennem hayatı sunmaktan şeytanca bir zevk alıyor, mesele bu

  • ÇELEBİ KAPTAN dedi ki:

   Beyefendi çok haklısınız.
   Makalenizde kaleme aldığınız satırların çoğuna katılıyorum.
   Ancak insanlığın sorgulaması gereken kendini , bilmesi ve yaratılıştan buyana anlamı hakkında çeşitli görüşlerin üzerine hakiki manasını idrak edilemediğinden bu savaşlar olmamış mı ?
   Demek ki insanoğlunun kontrolünde olmayan unsurlar da var kader gibi biz en basitinden nefsimize hükmedemezken kadere nasıl hükmedelim.
   Ben savaşa sonuna kadar karşıyım , ama kadere asla
   Ellerinize sağlık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s