Zehra Sıla Özen – Emeğin Onuru

GÖNDERME TARİHİ:28 Şubat 2010

Tüm hayallerin bir bedeli vardır. Hepimiz bu hayallere ulaşmak için, ulaşamasak bile biraz daha yaklaşmak için çabalarız. Bu hedefe yaklaşmak değil ulaşmak istiyorsanız; bu hedefler batmayan, devrilmeyen olumlu bir tutuma sahip olan hayatlar içinde yer almalıdır.

Bu hayatları yaratmanın en önemli yolu çalışmak, inanmak ve uğraşmaktır. Hayatlarında kendilerine ait hiçbir hedef ve hayali olmayan insanlar sizinkileri görmezler daha doğrusu göremezler. Sizin hayal ve hedeflerinize ulaşamayacağınızı söylerler. Ve siz bu duruma ne şaşırın nede üzülün. Çünkü unutmayın ki; sizin batmayan devrilmeyen hedef ve hayalleriniz var.

Her türlü olumsuzluk ve güçlüğe rağmen kendi ekmek parasını yaratmaya çalışan insanların asıl hedefi, asıl var oluş sebebi; doymak için değil. Onurlu yaşamak ve başarmak için çalışmaktır. Tüm başarılı olmuş kadın ve erkeklerin yenilgiye ve güçlüklere karşı savaşmış olduğunu bilmek bize inanç ve kararlılık verir. Böyle bir hayatta boş boş gezinen kişi ve de her türlü zorluğa karşı dimdik ve en onurlu şekilde ekmeğini taştan çıkaran kişiler farklı şekilde benimsenir. İnsanlar arasındaki en büyük farkı yaratan da galiba ekmek parasını nasıl kazandığıdır. Bütün zorluk ve olumsuzluğa rağmen… İşte ben de buradayım diyorsa o kişiyi dikkatlice süzüp ve inceleyin. Düşünün o hayatındaki bütün her şeye rağmen ben paramı taştan çıkarırım. Ben buyum diyorsa o adam gerçekten takdir edilecek insandır. Aslında atalarımız onurlu yaşamaya ekmek parası kazanmak demiş. Çünkü ekmek bizim kültürümüzde bir nimet, bir yaşam biçimi ama hepsinden önemlisi emektir. Eve gelen emeğin adıdır. Toplumu birbirine bağlayan bağdır ekmek. Emeği olmayanın ekmeği olmaz. Ekmek dik durmayı, sorumluluğu, çalışmayı başkasından bir şey beklemeden alın terini bazen gözyaşını bazen ölümüne adayışı bazen de tabiata teslim olmayı yani insan olmayı öğretir, anlatır bize…

Aşık Veysel toprağa sevgisini anlatırken toprağa yüklediği anlam bugüne gelmişse; hala bir değeri olduğundandır. Değerli olana ulaşana herkes saygı duyar. Dostları açık, düşmanları gizli saygı duyar. Düşününce az şey değildir. Bu sözdeki düşmanı sevmememe rağmen insan tabiatı biraz kıskanç olur bilirim. Ama yine de istemem insanı ikiye bölmeyi. Çünkü çalışırken düşmanıma da hizmet etmek gerekir bazen… Bu adlandırmayı bu yüzden istemem.

Şöyle diyebilirim belki: “Onurum Örnek olsun herkese..”

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Sizden Gelenler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Zehra Sıla Özen – Emeğin Onuru

  1. ramazanbey dedi ki:

    Tebrikler Sıla’ciğim.. Umarım kalemin daha da güçlü metinlere imza atar..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s