1 Mayıs.. Neyin Bayramı! Kimin Bayramı?

Bugün 1 Mayıs. Alanlar dolu. İnsanlar ellerinde bayraklar ve pankartlarla meydanlara yürüyor. Umarım ve dilerim ki bir provokasyon olmaz da sorunsuz bir şekilde tekrar dağılırlar.
****
Neden çıkarlar meydanlara bilmem..

Neyi protesto ederler? Seçtikleri sözde kendilerini temsil eden sendika ağalarının beceriksizliğini ya da onları her hükümete pazarlayarak satışlarını mı? Onların meydanlarda kalabalıklara karşı verdikleri demeçleri gizli-kapalı odalarda yapılan pazarlıklarda unutulmasını mı kutlarlar bilmiyorum.

Bir protesto edilmesi gereken durum var evet.. Bayram olarak kutlamak gerekecek bir şey varsa o da henüz hakedilmemiş bence.. Ne zaman ki toplum olarak yapılan haksızlıklara başkaldırma yeteneği ve cesareti kazandıysak o zaman bir bayram hakkımız olur.. Mesela her ay ödediği en az 2-3 faturadaki vergileri protesto etmek için başta Tüketici Mahkemeleri’ine; sonuç almazsa AİHM’ne gidip şikayet ederlerse o zaman bayramı hakederler. Akaryakıt fiyatlarını şikayet edersek o zaman bayram yapabiliriz.

Halk olarak neyin bedelini ödediğimizi bilmeden söğüşleniyorsak ve her gün sırtımızdan çıkarılan ve karşılığı alınmayan terimizin hesabını soramiyorsak bayram yapma hakkımız yok...

Bir telefon faturasında konuşma ücreti:19 TL, ödediğin fatura bedeli: 36 Tl ise bayram hakkınız yok..

Uçak ve gemilere benzin ve mazot 75 kuruşa veriliyor da vatandaşa 4 küsür liraya veriliyorsa bayram yapma hakkınız yok..

İster için ister içmeyin sigara ve alkole altı ayda bir zam bağlanıyor ve bunu da memurlara verilecek maaş zammı olarak bağlanmışsa bayram yapma hakkınız yok…

Toplumda her gün çıldıran bir aile yapımız varsa, kadınlar sokak ortasında infaz ediliyorsa, polis beylik silahıyla ailesini taradıktan sonra kurşunu kafasına sıkıyorsa bayram yapma hakkımız yok..

İşçi ve emekçi çalışanlar asgari ücretle fabrika köşelerinde çürürken onun sırtında yeni fabrikalar dikiliyorsa, sermaye babaları hergün yeni bir plaza dikiyor da hemen yakınındaki gece konduda insanlar akşama yemek bulamıyorsa bayram yapma hakkımız yok..

Bayram, İşçi Bayramı ama asıl bayramı yapan o işçileri sömüren sermaye babaları..

Herşeye rağmen işçi bayramınız kutlu olsun…

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to 1 Mayıs.. Neyin Bayramı! Kimin Bayramı?

  1. nil dedi ki:

    haklısınız, giderilmesi gereken eksiklikler tamamlanmadan, yapılması gerekenler yapılmadan kutlanan bir bayramın anlamı olmaz. elinize sağlık.

  2. ilhan yaşik dedi ki:

    Hatirladigim bir macunu reklami var 90’li yillarda…
    Bir sinif ogretmeni masanin uzerine bir tebesir koyar ve onu bir cam bardak ile kapatirdi ve ardindan cam bardagin uzerine de bir seramikten yapilan bir fincan ile tekrar kapatirdi. Diger macunlar dislerinizi cam bardak gibi korurken x macunu ise dislerinizi boyle fincan gibi sapasaglam korur derdi.
    İste isci ve emekcilerimize lutfedilmis bu bayram cam bardak gibidir. Bedeller odemedigimiz icin her onune gelen istedigi yerinden kiriyor bardagi, elastik bir yapiymis gibi her istenilen yone cekilmekte isci haklarimiz. Sinirlayici ve belirleyici unsurlar hep baskalarinin cikarlari yonunde belirleniyor. Tip ki hocamin su cumlesinde ki ifadesi gibi ” Bayram, İşçi Bayramı ama asıl bayramı yapan o işçileri sömüren sermaye babaları..”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s