Sivil Savunma Bakanlığı

Van Depreminin Ardından…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten ürküten açıklama: “Bir büyük deprem daha olsa afet bölgesine gönderilecek yeterli sayıda çadırımız yok.” 5N1K programında Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlayan Çelik, çadır potansiyelinin yetersiz olduğunu anladıklarını söyledi.

Ülkemiz deprem ülkesi.. Konusunda uzman jeologlar böyle diyor. Ve ekliyorlar: “Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz.”

Birkaç yılda bir yurdumuzda kayıp verdiğimiz depremlere rastlamak mümkün.. Kayıplarımızın yanısıra maddi ve manevi kayıplarımız ile ardından yaşanan rezaletler işin başka boyutları.. İlk ciddi depremi 1999 yılında Marmara Bölgesi’nde yaşanan ve ciddi kayıplara neden olan “Gölcük Depremi” ve bir kaç ay ardından yaşanan “Düzce Depremi” depremlerin kaçınılmazlığını ortaya koydu.

Marmara Depremi’nde yüzbini aşkın ölü ve binlerce yaralı olduğu belirtiliyor. Böylesi ciddi bir deprem zayiatından sonra en büyük zayiatı biz devlet olarak verdik. O günün başbakanı “Bölgeye ulaşmada zorluk çekiyoruz.” demişti.

Marmara Depremi’nden sonra ülkemiz bir çok deprem daha yaşasa da son günlerde gündemde olan ve sonuçları bakımından vahim olan Van ve Erciş Depremleri oldu. Merkezi Van olan bu depremde en büyük zararı Erciş ilçesi gördü. Bu depremde durumun vehameti ortaya çıkmadan sıcağı sıcağına hükümet başbakanıyla ve tüm kurmaylarıyla birlikte bölgede olması bir şey değiştirmedi.

Ülkemiz deprem ülkesi ve biz depremlere hazırlıksız yakalanıyoruz.

Evet depremi önceden bilemeyebiliriz. Depremlerin ön görülmesi sağlansa veya ilerleyen teknoloji bize depremi saatlerce önce haber vermeyi başarabilse de, deprem sonucunda yıkılan evlerimizin ve binalarımızın enkazı başında başka ölüm-kalım savaşı vereceğimiz muhakkak. Çünkü bir depreme alışmayı öğrenememişiz. Deprem ülkesinin ahlakı ile ahlaklanmamız lazım.

Nedir o deprem ahlakı?

Bir kere tüm kurum ve kuruluşlarımızla meydana gelebilecek büyük depremlerden sonra neler yapacağımızı iyi planlamalıyız. Deprem ülkesiysek deprem sonrası kurulacak çadırlarımızı ve barakalarımızı, prefabrik evlerimizi önceden hazırlamalıyız. Deprem olduktan sonra biz prefabrik ev üretip yetiştirmeye çalışırsak Van ve Erciş örneğinde olduğu gibi insanlarımız hava şartlarından etkilenerek yavaş yavaş ölmeye veya kalıcı hastalıklar kapmaya başlar.

Bir sürü bakanlığa sahip olan hükümetimiz belki de en önemli kurumlarından biri olacak bir Sivil Savunma Bakanlığı kurmalı. Bu bakanlık emrine girecek olan Kızılay gibi kuruluşlarımızın elinde her an hazır durumda bir milyon prefabrik konut olmalı. Bunun yanısıra Mahalle Afet Gönülleri (MAG) gibi organlar bu bakanlığın altında toplanarak halka afetler konusunda bilinçlendirme eğitimleri verilmeli. Her mahalleden yarı profesyonle timler yetiştirilmeli böylece. Bu bakanlık emrine acil yardımlar için geniş bir kara, demir, hava ve deniz ulaşım ağı verilmeli. Deprem bölgelerine giden hükümet yetkilileri gösteri yapmak yerine bu bakanlık ekipmanları ile ulaşıp ilk etapta lazım olan konutları dikmeli ve enkaz çalışmaları kaldırılırken bir yandan da hazır evler montajlanarak depremden kurtulanlara ev, yiyecek ve barınma ortamı sağlanmalı..

Deprem bugün 70 bin nüfuslu Erciş’i yıktı. Yarın 17 milyon nufüslü İstanbul’u sallarsa tüm Türkiye’yi sallar ve bizi Somali’ye dönderir maazallah.

Deprem gelmeden depreme hazırlanmak için acil tedbirler almalı ve deprem ahlakıyla ahlaklanmak için gerekenleri yapmalıyız..

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Günlük, Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s