Game Over

Ünlü bir sözümüz var: “El mi yaman, bey mi yaman?” diye. Bu beylik sözün kökünü araştırmadım ama bulunduğu makam ve mevkisini kötü amaçlı kullananan ümerra için bulundukları yerin ne denli kaygan bir zemin olduğunu anlatmak için yeterince kafi bir laf.

“Arap Baharı” adıyla ünlenen ve son zamanlarda Kuzey Afrika kıtasını kasıp kavuran siyasi kasırga sonucu yenilmez gibi görülen dikta rejimlerin yıkılması ve diktatörlerin al-aşağı edilmesi buna iyi bir örnek. Olayların başlaması, gelişmeleri, organize ediliş şekli ve arkasında duran kuvvetler ve sonuçta gelen yeni liderlerin kime hizmet edecekleri tartışılacak bir konu. Asıl olan, devrilen liderlerin kime hizmet ettikleri ve halkın talepleri karşısında neden sessiz kaldıkları ve şiddetle buna cevap verdikleridir. Tunus, Mısır ve son olarak Libya örneğinden korkan dikta rejimler Yemende Suudi’de ve Ummanda halkın üzerinde baskılarını devam ettirirken, sırada bekleyen Suriye halkı Libya’nın devrik liderinin akibetinden belki de habersiz kaldı. Suriye resmi yayın organları bu haberi görmezden gelirken; birçok kentte cuma namazı sonrası gösteriler yapıldı. Buna mukabil Suriye’de Beşşar Esad yönetimi güvenlik önlemlerini arttırdı.

Sonuçları öyle veya böyle biten ayaklanmalardan diktatörler rezil ve sefil bir şekilde ortadan kaldırılıyor. Irakın zalim lideri Saddam’ın ele geçirilmesi (Saddamın zalimliği Irak’ın ABD tarafından işgal edilmesi ve sonrasında yaşanan iç çatışmaları meşrulaştırmaz ve tasvip edilmez) ve idam edilmesi, KADDAFİ’nin öldürülme tarzı da bir lidere yakışmayacak kadar zelil ve rezil bir tarzdı. Ancak dünya emperyalistlerine kafa tutarken kendisini alkışlayan ve destekleyen halkının demokrasi ve özgürlük taleplerine aynı onurla olumlu karşılık verip tüm ailesiyle birlikte kırk küsür yıldır sömürdüğü ülkesinin zenginlerinden çaldıklarıyla yetinip köşesine çekilseydi belki milli kahramanı idi Libya’nın şu anda.

Peygamberi bir sözdür: “Bir insana bir vadi dolusu altın verirsen, bir vadi daha ister.” bu kadar dünyalık hırsı sonucu varılan son nokta ise bir kanalizasyon borusu veya bir çukurdur ki bunu da hakkeden “ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM!” (S. Nursi)

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s