Nikomedya Resim Kampüsü

İzmit’in Roma döneminden kalan antik ismi olan NİKOMEDYA ile anılan projemiz kapsamında yapılan yağlı boya tabloları İZMİT SANAT GALERİSİ’nde sergiye açılarak iki hafta boyunca İzmitli sanatseverin hizmetine sunuldu.

Programa katılan sanatçılar Moldova’dan Svetlana Kurudimova, Nış Natalia, Georgi Lisita, Veronika İftodii, Ukrayna’dan Violetta Monseviç, Roman Gavrilukm, Rusya’dan Alexey Şandin, ülkemizden 22. dönem milletvekili Recep Garip olmak üzere Mesut Eren, Kamuran Özden ve Emek Kızıltaş, İzmit’in tarihi kokan sokaklarında, kentin güzelliklerini gelecek nesillere aktarmak için yoğun bir çalışma içinde oldular.

Sanatçıların İzmit gezileri sırasında karşılaştıkları misafirperverlik örnekleri de onların şaşırttı. Özellikle Hacı Hızır Mahallesi’nde çalışan yabancı sanatçılara mahalle sakinlerinin bakışları ve onları evlerinin bahçesinde yemek ve bahçelerinde yetiştirdikleri nar ve incirlerle beslemeleri unutulmaz birer anı olarak yurt dışına taşındı. Resimle anlatılmayacak duygularla ayrıldıklarını belirten sanatçılar: “Resim yapmak için kentin eski sokaklarını tercih ettik. Çünkü burada eski İzmit’in tadı ve kokusu var. Eski sokaklarda geçmişin ayak izleri, tarihi, kültürü ve sanatı var. Burada umduğumuzdan daha çok tarihi mekanlar, eski ve orijinal sokaklar var. Türkiye ve İzmit bizim için çok değişik bir kültür. İnsanlar çok sıcakkanlı ve her konuda bizlere yardımcı olmaya çalışıyorlar. Böyle güzel bir kente ve sıcakkanlı insanlara ülkelerimize dönerken güzel çalışmalar ve eserler bırakmak istiyoruz” şeklinde beyanatlar verdiler mahalli gazetelere.

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Günlük içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s