İzmir.. Hayal Kırıklıkları Yaşadığım Şehir..

Yıllardır “İzmir” ismini hayalimde çok abartmışım… Hep başka bir şehir gibi düşünüyordum. Ama iki gündür kocaman bir köyden ibaret olduğunu görmem beni hayal kırıklığına uğrattı..

Kafamda kurduğum İzmir hayali; daha düzenli tertipli ve daha sosyal ve şehir gibi bir şehir olan bir yer idi.. Ama Bornova’dan başlayarak şehrini içine girmiş gecekondu tipi yerleşim biçimi ve derme-çatma bir şehir görüntüsü bana doğu ve güney doğu illerindeki yoksul kentleri hatırlattı. Oysa İstanbul’un gecekondu semtlerinde bile bir tertip ve bir asalet var.

Şehrin en belirgin ve ön planda olan yüzünü oluşturan Alsancak ve Konak semti ve Kordonboyu yürüme yolu ile Saat Kulesi ve çevresinin güzelliklerine kanıp güzel bir şehirde bulunduğunuzu düşünürken ara sokaklardan içeri dalınca çevrenizde dolanan falcılarından tutun serseri dolaşan sahipsiz kedi ve köpekler sizi hayal kırıklığına uğratmaya yeter de artar… Şehirde hizmetin sıfır olduğu ve basına yansıyanların tamamen şişirme bir imaj olduğunu anlamak için arif olmak gerekmiyor..

Adam gibi bir belediyecilik hizmeti olsa çok daha süper olurdu eminim.. En son hizmetleri Burhan Özfatura vermiş olmalı buralara… İzmirlilere biraz Kocaeli, Ankara ve İstanbul’u gezmelerini tavsiye ederim… Hele ki Konya ve Kayseri’yi görmelerini tavsiye etsem de onların yüreklerinin dayanacağından emin değilim.. Şimdi bunu okuyanlar benim partizanlık yaptığımı sanacaklar asla… Particilik yapmaktan, verilmeyen hakkı vermemekten Allah’a sığınırım. Cilalanmış filmlerden kalan İzmir imajının yıkılması beni bu gece daha da perişan etti.

İzmir’e geldiğim ikinci gecemde ev sahibimiz bizi meşhur “Enternasyonel İzmir Fuarı”na götürmelerini istedim.. İşte yıkıldığım an o fuarı görmemle başladı. Girişte tam 2, yarım (öğrenci) 1 lira alınmasını sorun yapmıyorum. Ben “Uluslararası” bir fuar alanında beklediğim şeylerin yüzde birini göremiyordum. Ortalıkta Kırpınar cazgırları gibi dolaşan satıcılar, etrafa rastgele savrulan podyumlar bendeki CNR ve TÜYAP fuar alışkanlığından oluşan imajı darmadağın etti. O tarihi güzelim palmiyelerin gölgesinde çok daha kaliteli bir sunum ve daha nezih bir ortam beklerken yanılmış olmayı, bu fuarı umduğum gibi görmeyi çok arzulardım.

Modern ve çağdaş yaşantı düzenini aynı çağdaşlıkla ve modernlikle şehirlerine yansıtamayan İzmirlilere, bu yazıyı okuduktan sonra benim gözlerimle bir daha şehirlerine bakmalarını ve gidip fuarda 3 liraya sıcak olması gerekirken servisten ve denetimsizlikten kaynaklanan soğuk bir fincan çay içmelerini tavsiye ederim.

HAYAL KIRIKLIKLARI YAŞADIĞIM  bir şehirden kurtulup İzmir’i İzmirlilere yakışır bir şehir haline gelmesi için, İzmir halkının siyasi saplantılarından vazgeçmeleri gerektiğine inanıyorum. Parti, siyasi görüşü ne olursa olsun, gelen yönetici şehrin imajına bir katkı yapmadıysa bence siyaset tarihinden silinmeli..

 

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Seyahatnâme içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İzmir.. Hayal Kırıklıkları Yaşadığım Şehir..

  1. Nil Akın dedi ki:

    Ramazan Bey, ben İzmir’e üç beş defa gittim. Orada bana en tuhaf gelen şey, modern olduğu söylenen bir şehirde falcı ve büyücülerin çokluğu ve bunlara rağbet edilmesi oldu.
    Sahil kıyısında olan mekanlar çok hoş ama ara sokaklara girdiğiniz anda sizin de dediğiniz gibi herşey değişiveriyor adeta bir başka şehre gelmişsiniz gibi.Bir de nedir o köpek bolluğu şehirde, ben köpekleri çok severim ama sokakta o kadarını bir arada görmek ve bazılarının üzerime doğru koşması beni çok tedirgin etti.

  2. ramazanbey dedi ki:

    İnanın ben İzmir’i daha modern ve daha derli-toplu bir kent olarak tahayyül ediyordum. Belki de beklediğimi bulamamam hayal kırıklığıma sebep olmuştur, bilmiyorum ama, Azad efendiyi oraya yerleştirdik ya, sık sık yolumuz düşer de belki görmediğimiz diğer güzel taraflarını da buraya veya defterlerimize not ederiz artık..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s