Sakızağacı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi

sakizagaciHepinizin yolu bir Sakızağacı’nın gece ve gündüz demeden sessizce bekçiliğini yaptığı bir yoldan geçmiştir. Arabanızla, yürüyerek, bir gündüz vakti, ya da gecenin karanlığında yanından geçerken onun azametle göğe yükselen başının üstündeki hilalden veya tek tük görülen yıldızları belki rehber edinmişsinizdir. Çoğu kez hemen yanıbaşınızda duran o bekçiyi farketmemişsinizdir belki de. Ama asırlardan beridir varolan bu azamet önceleri gövdesinden akıttığı sütten damla sakızı olmuştur damaklarınızda ve güzelim tatlılarınızda.. Gölgesinde oturup doğayla başbaşa kalmışızdir. Bir deniz kenarında ciyak ciyak martı sesleriyle dalga seslerini dinlerken mest olmuşuzdur.. Nihayet damaklarımızdaki o damla sakızı tadı bir dergi ile taclanmış artık duygularımıza ve düşüncelerimize akıtacaktır o öz suyunu.

Sahipliğini Toplumsal Eğitim ve Etik Gelişim Derneği (TEVEG)’nin, yönetmenliğini Ramazan Seydaoğlu’nun yaptığı  SAKIZAĞACI KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT DERGİSİ çıktı. Hazan mevsiminde bir bahar kardeleni gibi yayına başlayan asırlık bir ağaçtan adını alan bu dergininin yayın periyodu aylık.

Dergide Medeniyetimizde Kapı konusu irdelenmeye çalışılmış ve bu anlamda Ayasofya Müzesi Müdürü Doç. Dr. Haluk Dursun ile bir söyleşi ile birlikte Ramazan Seydaoğlu’nun Gebze’ye dair sorunların çözümlerine yönelik net önerilerin yanısıra, İsmail Keleş ve Hakan Erkaya’nın şehir ve sanat konusunda yerel yönetimlere gönderimlerde bulunan yazılar da diğer dikkat çekici yazılar. Derginin bu sayısında eserleri diğer isimler ise şunlardır: Samiha İkbal, Hayrettin Taylan, Neriman Akgül, Süleyman Faruk Göncüoğlu, Nilgün Aras, Bedran Yoldaş, Turgay Çimen, Ahmet Yılmazefe, Fatih Söğüt, Elif Karacan, Himmet Karataş, Nazlı Nur Yılmaz, Aşkın T. Yıldırım, Suat Uçak, Nevzat Akyar, Sergü Vural, Kerem Kayar, Güven Baltık, Deniz Bayazıt Bilgin, Murat Soyak, Tuncay Yıldızhan ve Emine Ulu.

ramazan@ramazanbey.com e-mailine yazabilirler.

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Günlük içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s