TEVEG

2005 yılında birkaç öğretmen arkadaşı da yanıma alarak kurmuştuk TEVEG’i.. Kısa adı Anadolu’da üzüm asmasına verilen ad olan teveg kelimesini andırdığından biz hemen hayaller kurmaya başlamış, derneğimizin bir üzüm asması gibi tüm yurdu sardığını ve ardından dallarımızın Avrupa içlerine kadar sızdığını hayal ediyor ve rüyalarını görüyorduk. Ama acımasız hayat bizim hesaplarımızı suya düşürdü. Bırakın tüm ülkeyi saran bir ağı da, kendi içinde bile yapılanmasını tamamlayamadığından birkaç kez kapanma noktasına geldik. Her seferinde de Dernekler Müdürlüğündeki dostlarım bir derneğin ve hele hele “Toplumsal Eğitim ve Etik Gelişim Derneği” adındaki bir sivil toplum kuruluşunun kapanmasına razı olmamışlardı. İyi ki de olmamışlar çünkü geçmişte bir eylem gerçekleştirmemiş bir dernek olan TEVEG şu yakınlarda tekrar canlanma çabalarıyla yine hayaller kurmaya başladı.

Yakın bir geçmişte başta Hicabî Türkoğlu’nun çabalarıyla tekrar toparlanma gayretleri içinde olan TEVEG’te taze kan bahar havası estirmeye başladı.

Ofisinin kapılarını derneğimize sonuna kadar açan Avukat Meliha Ustura Hanımefendi’nin bu davranışları; baraj duvarının arkasında patlamayı bekleyen suların önünün açılmasına neden oldu. Birçok arkadaşın müthiş projelerinin hemen uygulamaya geçmeye hazırlandı. Ve hemen ilk icraat olarak isteyen her yaştaki kişilere “Bedava Nota Dersleri” projesini eskimeyen müzisyen/sanatçı Fahri Paracık Bey’in fikri ve fedakârlıkları olarak hayata geçirdik. Projenin uygulanmaya başlaması için lazım olan salon araç gereçleri için aramıza yeni katılan Uğur Zuboğlu Bey’in ve Yeşim Yener hanımefendilerin katkıları oldu. Diğer üyelerimizin de istekleri ve hevesi bizim gelecekte çok iyi işer yapacağımızın adımları…

GÖLGE OYUNLARI

İki Pazar önce dernek yöneticileri olarak Eskihisar Sakız Ağacı Teras Cafe’de bir kahvaltı ortamında bulunuyorduk. Teras Cafe’ye ilk giden bendim. Hemen masalarımızı birleştirip toplantı düzeni verdim. Garsonların yardımıyla masayı servis malzemeleri ile donattık. Gelenlerin sayılarını tam bilemediğim için sandalye sayısını az tutmuştum. Derken yavaş yavaş arkadaşlar teşrif etmeye başladılar.. Kahvaltımızı almaya başladık. Hava açık ve güneşli olduğundan cafenin merdiven tarafındaki bir ağacın gölgesine kurmuştum masaları. İlk oturan arkadaşlar aşağın gölgesinden şikâyet edip güneş gören tarafa oturmayı tercih ettiler. Elinde defne ağacından iki yaprak kopararak gelen Cihat Beyaz bize engin bitki kültüründen demetler sundu ve defneyaprağının sıcak çaydaki tadını hissettirdi.

Kahvaltımızın başlangıcında Gebze’nin çiçeği burnunda Adnan Köşker Bey ve ailesi Anneler Günü nedeniyle olsa gerek ki küçük bir aile ekibiyle birlikte gelip bize yakın bir masada oturdular. Kahvaltılarını almadan çevresindeki masalarla tokalaşarak selamlaşan Başkan, bizim de elimizi sıkarak kahvaltılarını sıraya girerek self servis ile aldılar. Henüz kahvaltı için oturmamışlardı ki seçimlerdeki en güçlü rakibi Halil Çalık Bey de gelip yanlarındaki masaya oturdu. Adnan Bey kendi masasından kalkıp Halil Beyle birlikte bir müddet sohbet ettikten sonra masasına geri döndü. Bu jest ve sıcak görüntüler bizim duayen gazetecilerimizden Hicabi’nin objektifinde ölümsüzleşirken masamızda da çok olumlu fiskoslara neden oldu. Sanırım bu olumlu tepkiler diğer masalarda da cereyan etmiştir. Ülkemizin iktidarı ile muhalefeti her zaman bu şekilde bir araya gelebilseler ülkemiz üzerindeki gölge oyunları kalkmış olur ve geleceğimiz daha parlak ve savaşın, kavganın, dövüşün olmadığı, kardeşâne bir ortam ve demokratik bir memlekete kavuşmuş oluruz.

Bu arada benim masayı gölgeye kurmama kızanlar biraz sonra güneşin yükselmesiyle bizim gölgeli tarafa geçmeye başlamışlardı. Önyargılı olmanın daha sonra pişmanlığa sebep olması bir kez daha kanıtlanmış oldu.

MUŞLU SABRI

Geçen pazar günü bizim Gebze’deki Muşlular, Muş’un Kurtuluşunun 92. Yıldönümü nedeniyle Gebze’de kurulu bulunan dernekleri bir eğlence tertiplediler. Osman Hamdi Bey Sahnesi’nde sergilenen geceye Muş’tan gelen bir tiyatro ekibi ile birlikte Gebze’de ve İstanbul’da ikamet eden ses sanatçıları da sahne aldılar.

Devlet Bakanı ve aslen Muşlu ama Ankara Milletvekili olan Sayın Zafer Çağlayan Bey’in de katılması beklenirken, Sayın Bakanın programa son anda yurtdışında olması nedeniyle katılmadığı fiskos medyasınca duyuruldu. Çok sayıda Muşlu ve Gebzelinin yanı sıra ilçe protokolünün ve parlamenter düzeyinde katılımcının da ilgi gösterdiği geceye gelenlerin sabit kalması halinde sayının bin kişiyi aştığı tahmin edildi. Saatlerce süren programa gelen izleyiciler öbek öbek gelip-gitmesi salonda belirli bir düzen sağlanmamasına ve sahnelenen tiyatro ve Türkçe, Kürtçe, Zazaca müziklerin ve okunan şiirlerin kaliteli ve coşkulu izlenmemesine de neden olduysa da gecenin ana teması ülkedeki halkların birlik ve bütünlük içinde yaşama isteği oldu.

Bu gece hemşerilerim için, güzelim Muş’uma yazdığım bir şiirimi okuyacaktım… Ama sesim, muallim hastalıklarından sayılan faranjitten dolayı kısılmış, şiir okumam mümkün olmayacaktı. O gece okumayı istediğim şiirimi sizinle paylaşmak isterim:

Muş’u Sevdim Üstü Kalsın // Karını diyorum / bir şubat ayazında / Muş’un dağlarının / alın akım / ana sütüm / toprağımın canı / kanımın kanı // Kurumuş ziyaret ağacının / tülbent bağlamış / dallarında sırma sedef // Tenimi kızartan / püfür püfür yellerinde / İlahi nağmelerim // Hayatımın acılarına şahit / tamamlanmamış çilem / yitirilmiş aşkım // Rabbim/ bana Muşlu sabrı ver / bu yükü çekemem // İstanbul’um / gücenme nolur / Muş’u sevdim üstü kalsın. /

OSMAN HAMDİ BEY SAHNESİ’NDE CAN SIKAN EKSİKLİKLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİM

Osman Hamdi Bey Sahnesi’nde gerek bu gecede ve gerekse diğer programlarda bir takım aksaklıklar belirgin bir şekilde görülüyor. Muşluların sahnelenen tiyatro oyununda ve sanatçı orkestralarındaki aksaklıklar reji odasında uzman bulunmamasına bağlandı. Özellikle geceye as solist olarak davet edilen Malazgirtli Faruk Tuncel’in orkestrasının Gebze protokolünün de hazır bulunduğu bir anda tam onbeş dakika ayar yapmasına rağmen sanatçının program boyunca hep reji odasına takılmasına ve “volum.. volumu aç” şeklindeki uyarılara maruz kalındı. Ses sanatçısı Faruk Tuncel’in: “Dünyanın en iyi ses cihazları markası bunlar.” diye işaret ettiği kolonları göstererek “Ama teknik eleman yok sanırım.” dediği programın bir sorunu da özel gecelerde halkın gösterdiği yoğun ilgi ile birlikte özellikle annelerin çocuklu gelmesi programda can sıkan bir diğer husus.

Ben Gebze’de Kültürel ve sanatsal olaylara önem verilmesi gerektiğini savunanların en başında gelenlerdenim. Bu aktiviteler çoğaldıkça halkımızın bu tür olaylara olan açlığı diner, hangi programa nasıl gidileceğini daha iyi öğrenmiş de olur. Sanat Müziğinden hoşlanmayan ve belki de evinde izlemeyen ve hatta nefret edenler sahnede bir etkinliğin olduğunu duyunca apar topar bütün ev halkını toplayıp “haydi eğlenmeye gidelim” diye düşünmeleri, o anda icra edilen sanatın farkında olanların da ağzının tadlarının kaçmasına neden oluyor. Bu yüzden Gebze’de sık sık kültürel olaylar üretilmeli, ama programa kapıda bekleyen görevlilere “çocuk alınması veya alınmaması” talimatıyla gelen kişilerin de huzurlu olmasını sağlanmalıdır. Özelde Muşluların kurtuluş günü nedeniyle düzenlenen programı konuşmak gerekirse, o tip programlara hemşeri ilgi ve destekleri belki engellenemeyebilir. O yüzden gelenleri sınırlayabilmek imkânsız olabilir. Ancak, lokal programlara veya sanat ağırlıklı programlara mutlaka kota uygulanmalı ve etkinlik ücretsiz dahi olsa koltuk numaraları olmalı ve herkes oturacağı yeri bilmeli. Salonda belediye başkanının da olduğu bir anda “Burası benim yerim…” koltuk kavgasını gördüm. Bu tip olayların yaşanmaması için salonda acil eylem planı uygulamasına geçilmelidir. Gebze’mize daha kaliteli ve etkisi uzun sürecek programlar sunulmalı…

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Günlük, Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s