Utancın Diğer adı 28 Şubat

***********************************************
28 Şubat süreci, 28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı olduğu iddia edilen, ordu ve bürokrasi merkezli süreç ilgili ansiklopedik bilgiler ve bu sürece kadar yaşanan olaylara dair dökümantasyon bilgileri>>>

Neydi o!.

12 Eylül’den sonra en sistemli ve gelişmiş, postmodern bir darbe…
Belki kan gövdeyi götürmemişti, belki çocuk insanlar ipte alanen sallandırılmamıştı ama, milyonlarca gencin gelecekleri karanlıklara boğulmuştu.

Halkın iradesini, halkın devletine ve askerine karşı güvenini birileri kullanıp, saltanatlarını korumak için, halkın çocuğunu halka karşı kullanmanın bir başka versiyonunu gerçekleştiriyorlardı.
Darbeyi kansız yapıyorlardı ama sonuç kanlı darbelerden daha vahim oluyordu.

Medenî devletler seviyesine çıkma idealleri taşıdığımız bir asırda genç kızlarımızı ve erkeklerimizi sokaklara mahküm etme gibi bir basiretsizliğe düççar kaldık. Okutmamak, eğitmemek, önlerine engeller koymakla korkularını bastırmayı hedeflediler. Saltanatlarını böyle sürdürebileceklerini sandılar. Oysa, mal mülkün geçici olduğunu, asıl olanın devlet bekası olacağını unutmuşlardı. Devletin geleceğini engeller koyarak “aydın”latabileceklerini sananlar, devleti bir karanlık koridora soktuklarını bilmem biliyorlar mıydı?

Hesaplarını iyi yapıp yapmadıklarını bilmiyorum ama, bildiğim tek şey, hesaplamalarda unutulan bir şey vardır ki, o da sevgi faktorudur. Fişlenen ve önleri engellerle doldurulan milyonların nazarlarındaki değerleri artık kalmamıştı. O günden sonra bu insanların onlara bakışları başkalaşacaktı. Onlara toz kondurmayan insanların yanlarındaki değerleri sarsılacaktı.

Artık o milyonların onları sempatik görmeyecekleri kesin…

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Günlük içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Utancın Diğer adı 28 Şubat

  1. Mennan dedi ki:

    Sevgi,
    Sevgi namluların uçlarında değil, kalemlerin ucundadır. Çiçekler çizilir kalemlerle; namlularla o çiçeklere kan sıçratılır. “Sevgi nedir bilmez onlar” diye başlayan bir şarkı vardı. Acaba onlarda bu duygu hiç yeşerdi mi?
    İnsan sevgisi sevgilerin en büyüğü..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s