Nerde O eski Dergibi’ler

http://www.dergibi.com’un 10. yılı üzerine

Melih Bayram Dede’nin on yaşına gelen Dergibi üzerine yazdığı yazıda geçmiş Dergibi editörleri sıralanırken adı geçen rahmetli dostum Nusret Özcan ağabey için bir fatiha yolluyorum.

Dergibi’nin zikzaklı bir on yıllık geçmişi içinde benim de dergi tanıtım ve eleştirileri ile bir zamanlar az da (yaklaşık iki yıl) olsa katkılarım olmuştu. Bu süre içinde Genel Yayın Yönetmenimiz ve elektronik yayın sahibi sevgili Melih Bayram Dede ile bir çok proje girişimlerimiz olmuştu. Burada zikredilmeye değer bulduğum; bir Dergibi ailesi için çaylı ve simitli bir buluşmamız vardı ki, bence Dergibi’nin sadece sanal bir aile olmadığını göstermek açısından önemli idi. Gebze’den Melih ile birlikte Türkerler Ekmek Fırını’ndan yüklendiğimiz taze çıtır simitlerle sabah erkenden yola çıkıp, soluğu TYB İstanbul Şubesinin hizmetlerini sürdürdüğü Kızlarağası Medresesi’nde almıştık. Bir çok gönüldaşımızla birlikte orada Dergi editörleri de bulunmuş ve Dergibi ile ilgili bir sunumdan sonra editörlerin durum değerlendirmelerini de alarak o günü verimli bir şekilde bitirmiştik.

Bundan başka bir projede ise, Dergibi’de yayınlanan şiir, öykü ve denemeleri birer yıllık halinde sunma teklifim ile ilgili bir girişimiz olmuştu. Ancak görüştüğümüz yayıncıların Alicengiz oyunları gibi şartlarından dolayı bu projede vazgeçmiştik. Aslında halen içimde canlı duran böyle bir fikre Melih Bayram Dede hala hayata geçirebilir inancındayım.

Dergibi bundan sonra Melih Bey’in de belirttiği gibi birkaç kez kapanma ve ara verme gibi süreçleri yaşamıştı. Daha sonra Melih’i ikna ederek yayına devam kararı almıştık.

Yayın hayatı içinde TYB tarafından ilk kez verilen bir elektronik yayıncılık ödülüne mahzar olan Dergibi ayrıca sahibi Melih Bayram Dede’ye yaşadığı ve doğduğu şehir olan Gebze’de de Ticaret Odası tarafından Yılın Sanatçı ve Bilim adamlarına verilen bir ödülünü de kazandırmıştı. Adını şu an hatırlamadığım başka bir sivil toplum kuruluşu da Yılın Elektronik Dergisi ödülünü de Dergibi’ye vermişti.

Bütün bu süreçlerden Melih Bayram Dede iyi yararlanarak matbu gazetecilik ile birlikte TV gazeteciliğini de portföyüne ekleyerek bilişim alanında kariyerli yerlere gelmeye başladı. Sık sık Bilişim toplantılarında bulunmak üzere yurt içi ve yurtdışında gezilere katılan Melih Bey zamansızlıktan yakınarak Dergibi’yi ihmal etmeye başladı ve daha az zaman harcayacağı bir formata soktu. Dergibi eski kalitesini yitirmiş de olsa hala ziyaret edilebilir bir düzeyde.. Ancak ‘Nerde o eski Dergibi’ler!’ dedirtiyor adeta.

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Nerde O eski Dergibi’ler

  1. Luda1982 dedi ki:

    Спасибо. Добавлено в закладки, буду постоянной читательницей!

    I don’t know the russian. I could not understand what you said . Please, write english, or turkish.. 🙂 Thank for visit my blog..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s