Amerika Nire, İsrail Nire….

Ülkemizde gündem öyle hızlı değişiyor ki, takip etmekten başımız yoruluyor… Çok fazla değil şöyle bir aylık geriye doğru uzandığımızda neler konuştuğumuzu ve nelerin günümüzü meşgul ettiğini görmek istersek… 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkılsın mı çıkılmasın mı tartışmalarından sonra İstanbul Valiliği’nin izin vermemesine rağmen meydana yürümek isteyenlerle polis arasında yaşanan arbede ve ‘orantılı-orantısız güç kullanma’ tartışmaları…

Bu tartışmalar sürerken… Tuzla’da işçiler ölüyordu ve bazı çocuklar annelerini kesiyordu..

Derken o tarihlerde –önce veya sonrası önemli değil- şiddetli bir ‘Ergenekon’ tartışması alıp başını gitmişti. Ergenekon’dan tutuklamalar ve ifşa edilen dosyalar ve ilişkiler ayyuka çıkarken, ülkenin içinde hala insanlar, genç çocuklara ait cesetler gönderiliyordu memleketlerine… Anne ve babaların, dost ve akrabaların yüreklerine ateşten bir köz konuyordu.

Bu tartışmalar sürerken… AKP kapatılması süreci devam ediyor ve anneler çocukları tarafından yine kesilip doğranıyor, Tuzla’da ve dağlarda insanlar yine ölüyordu…

Ülkemizde gündem hızlı… Takip etmek na-mümkün… Derken Yargıtay başkan yardımcısı takip edildiğini ve dinlendiğini ileri sürüyor bu tartışmalar fazla uzun sürmeden bu kez, CHP yönetim binasın tele kulak veya derin devletçe dinlendiğinin ve bu dinleme/dinlememe tartışmaları arasında, SAV’ın peygamberimiz hakkında söyledikleri unutturuldu gibi.

Bu tartışmalar sürerken… Üniversitelerde başörtüsü takılmasına müsaade edilmesine yönelik TBMM’nin rekor denebilecek bir sayıyla değiştirdiği Anayasa değişikliği raportörün uyarılarına rağmen Anayasa Mahkemesi tarafından laiklik ilkesine aykırı bulunup yetkisi olduğu/olmadığı halde iptal edilmesine karar verdi.

Bu tartışmalar sürerken… İntihar eden kızlarımızın haberleri hep geride kaldı, kuraklık nedeniyle Karakaya barajında faaliyet gösteren bir feribot suyun azalması nedeniyle baraj gölünün ortasında yükselen bir adacığa oturdu.

Ülkemizde her zaman olmazsa olmaz olan gündem maddelerinden biri de elbette ki spor.. FB Emre’yi transfer ederken, Cimbom da boş durmaz Fener’den oyuncu transfer eder ve teknik adam arayışını sürdürürken Zico’ya teklif götürdü/götürmedi tartışmaları yaşanır. Fenerbahçe Ülker basketbol takımı Türkiye şampiyonu olur, futbol A milli takım hocası ‘hazırlık maçlarında sisteminin oturduğunu’ iddia eder ve Portekiz karşısında buruk bir tad vererek 2-0 yenilir.

Bu tartışmalar sürerken… Türkiye’de geçtiğimiz yıl 110 bin çocuk karakolluk olduğu açıklanır. Yine dağlarda gençlerimizin ölüm haberleri veriliyor arada küçük başlıklarla ve intiharlar ve cinayetler…

Toplum böyle nereye gidiyor, dünya gittikçe eriyip bitiyor demiyoruz da hergün değişen/değiştirilen gündemimizde arada kaynayıp giden ve sıradanlaşan bir habermiş gibi gazetelerimizde görmeye alışık olduğumuz bir ABD başkan adaylığı kampanyası haberlerini görüyoruz. ABD hayranlığımızı artırmak için servis edildiği anlaşılan özel demeçler ve kaç aydır devam eden Hillary Clinton ve Barack Obama arasındaki çekişme nihayet sonuçlanıyor ve bayan aday, siyahi aday karşısında pes ediyor ve onun lehine çalışacağını ilan ediyor.

Bu tartışmalar sürerken… Demokratların adayı olarak ortaya çıkan Obama, o güne kadar ‘Barış güvercini’ olarak bilinse de aslında onun da bir şahin olduğu daha adaylılığının ilk günlerinde Yahudi Lobisine hitap ederek gösteriyor. Obama’ya göre; İran potansiyel bir tehdit olmaya devam ediyormuş ve Kudüs de bölünmeden İsrail’in başkenti olmalıymış.

Şimdi ülkemizin neden çok gündemli bir ülke olduğunu daha iyi anlıyor gibiyim. Biz o gündemlerle uğraşırken birileri bizim altımızı iyice oyuyor ve ortasına da koca bir İsrail-Yahudi devleti koyuyor gibi, ne dersiniz?.. Biz birimizle ve suni gündemlerimizle uğraşırken, coğrafyamız üzerinde ‘Va’dedilen topraklar’ hayalini kuranlar bu emellerini kamufle ederek BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) adı altında bir bir gerçekleştirmeye adım adım ilerliyor…

Yoksa ABD’nin neyine İran’da olup bitenler ve İsrail’in başkentinin Kudüs veya Telaviv olması… Osmanlı tabiri ile “ABD nire, İsrail nire” diyorum ama soru işaretlerinin önüne gelecekte toplumumuzu daha nasıl dejenere edeceklerine ve gündemimize ne bombalar atılacağına dair kaygılarım da devam ediyor..

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s