Ne Hikayedir Yazdın Benim İçin Ey Hayat!

Yine ne hikayedir yazdın benim için ey hayat !

Bir çingene kadar çılgınlık mı yapacağım senin kucağında? Güneşin altın başlı, rüzgar kanatlı kuşunu mu göndereceksin rüyalarıma?..

İçime gün doğdu gecenin bu saatinde gece karası saçlarından… Nehirler ötesi akan çağıldayan sesinden.

İçime gün doğdu… Ay da ışıdı tam on dördünden. Yakamozlar göz kırpar sahillerden öte.. Lakin dünyam aydınlanmadı… Yine karanlıkta kaldı benim yoksul gözlerim. Yine soğuk kaldı soğuk terler akıtan ellerim. İçimde yeni yeni kuyular açma ve benimle eğlenme n’olursun?..
Denizlerin ardındaki dağlarda gizli bir nefes çeker beni. Ellerimi tutar ağaç dalları kaldırır bir kurumuş sarı yaprak gibi yerlerden. Rüzgarlarına kapılırım hazanın, savrulurum saçlarındaki kepekler gibi.


Yine ne hikayedir yazdın benim için ey hayat!

Yetmez mi artık, okumaya yeni başlayan biri için bu kadar hayat dersi.. Ezberim çok zayif. Bir şiir bile ezberleyemezken nedir bu ezberlettiğin serenatlar ve ateş balatları?… . Ben hafız değilim, bu kadar şeyi nasıl barındırırım bir zerrecik aklımda. Nasıl savuşurum sözcükler arasından gizlice.

Yine ne hikayedir yazdın benim için ey hayat!

Ben bir fakirim ve acizim her şeyden evvel, unutma. Kıvıramam sen gibi sözcükleri beynimde. Dolanıp dururlar hafıza tellerime ve beni her yandan kuşatırlar. Herc ü merc eylerler her zerratımı. Kurtaramam kendimi ellerinden ve vebalı bir hasta gibi düşerim koynuna soğuk bedenlerin.
Çok çabuk kanarım. Bir şehla bakış ya da iki güzel sözcüğe kapılır sürünürüm ilkbaharın azgın sularına kapılan bir çalı gibi… Birileri alıp çeker beni dalgaların koynundan ve alıp satarlar aşk pazarında üç beş kuruşa altun işlemeli takunyaları olan hayatın cariyelerine…

Yine ne hikayedir yazdın benim için ey hayat!

Daha başımı ne dertlere sokacaksın kimbilir… Elimi tutup kaldırmayacaksın da biliyorum. En sonunda yine duvar diplerinde oturup ağıtlar yakacağın gecelere ve yine mısralarıma kahır damlayacak ciğerlerimden akan ahlardan süzülerek… Süzülecek o kadar çok sözcük olacak ki içimden dişlerini sana bileyip duran. Nasıl kurtulacaksın bir gün onların elinden bilemiyorum. Ve sana, başına geleceklerden dolayı acıyorum.

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Denemeler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s