Sınıflı-Sınıfsız Dünyada Haddini Bilenler ve Bilmeyenler

Memleketimin insanlarının nasırlı ellerinde doğar medeniyet güneşi. Sonradan aralarına derin uçurumlar koymuşlarsa da yüzyıllarca padişahlar onlardan beslendi ve onlardan güç alarak saltanatlarını sürdürdüler. Devletler onların sırtında kuruldu ve dünyaya hükümettiler. Ve halen de onların karşısına çıkıp onların reyleri alınarak hükmetme yetkisine sahip oluyor hükümetler.


Ne yazıktır ki, “Milletin efendisi” olarak tabir edilse de günümüzde horlanan ve hakir görülen onlar oluyor. Onların verdikleri oylarla seçilen insanlardan oluşan hükümetler birilerince yok kabul ediliyor ve birileri de onları horlayarak ve dışlarak, onların oylarını, yani o güzelim nasırlı elleri olan Fadime Bacımın, Durdane Teyzenin veya Kubar Halanın reyleriyle kendi reylerini bir tutmuyor. Ama yüzüne sürdüğü boyaların veya akşamları içine kıvrılıp da uyuduğu peluş yatağın onlar sayesinde alındığını unutuyor gibi.

Ülkemizde ve dünyada bir müddettir bir hububat, özellikle de bulgur ve pirinç, sıkıntısı gündemde. Gidin bizim köylünün oyunu dışlayan o sanat(cik) geçinenlere sorun bakalım bunu ülkeye zarar vermeden en uygun bir şekilde nasıl halledebilecekler. O Köylünün ve o nasırlı elleri olan insanım cebinden ve alınterinden dökülen emek olmasa kendini bilmezlerin nerede ve nasıl besleneceğini bilen var mı aranızda..

Zorbalık devrinin ortaçağın karanlığında gizli kaldığını sanıyorduk. Oysa o devirlerde zorbalık ve despotluk olarak tabir edilen orman kanunlarının günümüzde başka türlü tezahürleri varmış. Horlamak, dışlamak ve yok saymak. Bu durum hiç de hoş bir gösterge değildir. Durumumuzun vehametini insanlara ve hakka yönelik saldırılardan, hepimize, tüm insanlara yetecek kadar dolu ve zengin olan yeryüzünde insanların birbirlerini beğenmemeleri, dışlamaları, horlamaları, haklarına tecavüz ederek canlarına kıymalarından anlıyoruz. Dünyanın bir yanından kalkıp başka bir ülkeyi işgal eden onların sahip oldukları değerleri kafalarına vurup ellerinden alan, evrensel değerleri paymal eden zorbaların yaşadığı bir dünyada insanlığın sonunu pek hayra yorumlayamayız sanırım.

Artık zaman, herkesin dünyadaki insanları eşit kabullenme, üstünlüğün yalnız ve sadece kişinin sahip olduğu bireysel yetenekler ve meziyetlerle olacağına, yüceliğin mensubu bulunduğu milli kimlikle olmadığına inanma, hakkın hakkedene verilmesi zamanıdır.

Zaman herkesin haddini bilmesinin zamanıdır.

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Sınıflı-Sınıfsız Dünyada Haddini Bilenler ve Bilmeyenler

 1. GÜVEN BALTIK dedi ki:

  EVET HOCAM;
  KESİNLİKLE ZAMAN HAKSIZLIĞIN MAKSİMUM SEVİYEYE GELDİĞİ ZAMANDIR.İNSANLARIN ADALETE BAĞLILIKLARININ KALMADIĞI BİR DÖNEMDEYİZ,MAALESEF.
  EMİN ÇÖLAŞAN DERKİ;ŞU AN TÜRKİYENİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ ADAM KAYIRMALAR VE TORPİLCİLİK OYUNLARIDIR.YANİ SİYASETİN YANSIYAN KİRLİ YÜZÜ.BİR KAMU KURUŞUNA GİDİYORSUNUZ EĞER TANIDIĞINIZ BİRİ YOKSA İŞİNİZİ YAPAMIYORSUNUZ.
  DEDİĞİNİZ GİBİ oyların nerden geldiğini unutuyor “ben başkanın tanıdığım”bana yardımcı olun diyenler………..

 2. Phisuagnisasp dedi ki:

  Hello my friends 🙂
  😉

 3. vedat dedi ki:

  köyümüzün değerli insanlarından biri olan ramazan beyin ramazan bayramını en içten dileklerimle kutlarım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s