Halkın İnançlarıyla Barışık Bir Devlet veya Okulumu Seviyorum Kampanyası

-Bu yazı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle kaleme alındı. Ermeni meselesinin sıcak gündeme oturtulmasından dolayı eski bir yazı ile yer değiştirme gereği duydum. Önemine binaen bu yazıyı da sizinle paylaşıyorum.-

Bizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak olan kurumlarımızın başında hiç şüphesiz ki okullar gelir..

Hakikat bu iken halkımız arasında okullara karşı soğuk bir duruş var… Camilere verilen destek gibi okullara destek verilmiyor… Halbuki iyi yetişmemiş bir kafanın dine bakışı da sakat olur.. Bu realiteyi kavratmanın yolu da elbette yine okullardan geçer..

Okulların devlet tarafından yapılması ve donatılması gibi camilere gereken önemin verilmemiş olması ve okullara başörtülü kızların alınmaması halkın içindeki olumsuz düşüncelerin yoğunluk kazanmasını sağlayan etmenlerin başını teşkil eder. Yıllardır devlet eliyle okul yapıldığı gibi camilerin yapılması da ve okullara başörtülü kızların rahatlıkla girebilmesinin sağlanması devlete ayrı bir imaj verecektir. Dindar halkın devletine olan bağlılığını artıcı bir hareket olmuş olacak bu. O mahalle bu mahalle hara-gurası yaşamadan, başka başka ülke modelleri olmadan sadece çoğunluğu Müslüman bir inanca sahip, rengârenk etniklerden oluşan, huzur ve barış içinde yaşayan mozaik bir ülke olmuş olacağız.

Okurlarımız yazımdaki bazı isteklerin “laiklik” ilkesi ile bağdaşmayacağını düşünebilirler.. Ne alaka efendim. Devlet vatandaşının dini inançlarını doğru ellerden ve yerlerden temin de etmelidir. Din bilgisi ve eğitimi devlet eliyle değil de yetkisiz kişilerce verilmesi hallerinde de laiklik mevhumu ilelebet sorgulanıp duracaktır zaten. Eğer devlet eliyle ve yeterli şekilde din eğitimi yapılırsa halk içindeki yaygın laiklik inanışı da böylece yumuşayacak ve daha sevimli tanımlar kazanacaktır.

Milli bir politika haline getirilecek yeni bir anlayışla, Cami yaptırma ve yaşatma dernekleri gibi, okul yaptırma ve yaşatma dernekleri de teşvik edilmeli.. Devlet eliyle okul yapıldığı gibi gerekli yerlere camiler de yapılmalıdır. Ve herkes istediği gibi okul yolunu tutabilmenin yolu açılmalıdır.. Halkın inançları gereği din eğitimine okullardan başlanmalı. Böylece, “Camiler bizim, okullar devletin” imajı silinecek ve ıssız mahalle aralarında bile trilyonluk halk yatırımı ile yapılan camiler gibi okulların yapılması ve gönüllü kişiler tarafından çarşı-pazar gezilerek “hayır para” toplanması işten bile olmayacaktır.. Cami çıkışlarında “Camiye yardım” kampanyası gibi okuldan öğrencisini almaya gelen her veli cebinden çıkarıp severek “Okuluna bağış” da yapabilecektir.

Kendini okullarında daha rahat ifade edebilecek olan halkımız okulumu seviyorum kampanyaları düzenleyecek ve okullarda yapılan etkinliklere seve seve katılacaktır. Her vesile ile okullardaki “eğitime katkı” taleplerine de karşı gelmemiş olacaktır. Hatta toplumda yaygın bir şekilde bunun destekçileri çoğalacaktır.

Halkın inançlarıyla barışık bir devlette yüksek bir eğitim seviyesine kavuşmuş bir ülke özlemiyle ümidvar olalım…

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s