Cinnet Geçiren Toplumda Boşanmak Çok Kolay Olmamalı

“Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan kızı Başak Aydıntuğ tarafından boğazından bıçaklanarak öldürülen, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve eski dekan yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Olcay…”

Toplumumuzda her geçen gün bu tür haberler yaygınlaşmakta. Bu haberi duyduğumuz günün sonra bu kez Konya’da annesini doğrayıp paketlerle kanepe altına koyan bir genç kız haberi daha yayınlandı.

Bu haberleri, maalesef, sıradan birer adli vaka olarak karşılıyoruz. İşin arka planında bulunan gerçek sebebi olarak saklanan şeyleri görmemezlikten geliyoruz nedense..


Olayın ardından basına yansıyan kızın ifadelerinden korkunç bir aile dramı yattığı ortaya çıktı. Kızın ifadelerini “özel” olarak addettiğim için değinmek istemiyorum ama, genel olarak parçalanmış aileler ve maneviyat eksikliği kokan bu ifadenin ardında karanlık bir gelecek görüyorum. Kararmak üzere olan bir gelecek..

Eğitim ocaklarımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin Anayasal zorunluluk olarak bulunmasını tartışılırken bu olayların göz önünde cereyan etmesinden nedense pek ders alamıyoruz. Kafalarının içi boş bırakılmış, manevi boşluk içinde yüzdürülen toplumumuzun ekonomik, sosyo-kültürel çatışmalar nedeniyle boşanarak, artlarında muallâkta bırakacakları talihsiz çocukların akıbetlerini düşünmeyen anne ve babaları derin bir düşünce içine girmeye ve bu kararları almadan sadece çocuklarını düşünmeleri ve mümkünse ayrılmadan vazgeçmelerini sağlamak lazım.

Mahkemeler çocuk sahibi çiftlerin boşamalarına müsaade etmemeli, gerekirse bu tür ailelere yıllarca psikoterapiler uygulamalıdırlar. Boşanmak isteyenlere manevi duygular telkin edilmeli, boşanmadan sonra ortada kalacak çocuklarının karşılaşabileceği olaylarla ilgili haber ve filmler gösterilmeli. Boşanmak yıllar süren bir eğitimden sonra başvurulacak son çare olmalıdır.

Bu fikirlerimin medeni hukukla ne kadar uyuştuğunu bilmiyorum ama, bir çok haber ve günlük gelişmeler başını almış gidiyorken, ortalık cinayet haberleri ile yanarken, mahalleden dışarı taşan bu yangına bir su dökmek lazım artık…

Reklamlar

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s