Heran Herşey Olabilir…

Hayat sürprizlerle doludur. Karşınıza ne zaman ne çıkacağı belli değildir. Bir yıla ait planlarınız, yaşamakta olduğunuz zaman dilimi içindeki cereyan edecek her hadise sizin isteminiz dışında sürprizlerle doludur.

Büyük cesaret ve feraset sahibi olmanız çoğu zaman bu sürprizleri altedebileceğiniz anlamına gelmez. Sizin kendi yetenekleriniz normal şartlar altında huzur içinde yaşamanıza yarar ancak. Çalışarak kazandığınız okullardan aldığınız diploma ve ehliyetler bir meslek veya kariyer sahibi olmanızı sağlarken, hiç bir zaman karşılaşacağınız sürprizlerle başedebilme gücü veya onları erteletebilme yeteneğini size vermez.


Makamınız ve mevkiiniz neresi olursa olsun, yolda yürürken burkan ayağınız ve kırılan kemiklerinizin karşısına kimse geçemez. Uykuda bir kâbusün gelip sizi kollarına almasını kimse engelleyemez. Bulunduğunuz binanın şiddetli bir depremle yıkılıp kafanıza inmesini kimse engelleyemez. Koruma ordusu içinde yürüseniz bile Azrail’in gelip sizi karşılamasına hiç biri engel olamaz..

Sizi bekleyen bir yığın sürpriz varken, sahip olduğumuz abur cubur şeylerle avunmanın onları kendinize bir değer olarak kabul etmeniz çok yanlış. Sizi siz yapan şeyin makamınız ve mevkinizin aslında hiç bir şey olmadığını, tabiat olayları karşısındaki acziyetinizden anlamış olmanız lazım. O halde, övünmenin ve sahip olduğunuz basit dünya malları ile gururlanıp avunmanın ne kadar boş bir heves olduğunu anlatma ve yeni cümleler kurmanın, pasajlar açmanın gereği yoktur.

İnsan olarak hiç bir şey olmadığımız kesin. Her ne kadar kainatın en değerli yaratığı olarak yaşamımızı sürdürsek bile, en nankör varlığı olduğumuzu da kabul etmemiz gerekir. Nankör bir varlık olarak nefsi duygularımızı bir yere bırakıp kafamızı insani değerler için yormamız çok büyük bir erdem olur. İnsanları savaş kaoslarına ve girdabına sokmak, onları kan ve gözyaşlarına boğmak için türlü türlü hile ve entrikalar içine girmektense barış ve huzur için çalışmak daha efdaldır. Savaş için şahin kesinlenlerle kurbanlık hayvan arasında hiç bir fark olmadığını bilmeniz lazım. Saldıranla parçalanan arasında bir anlık geçici bir üstünlük varsa da üstünün de üstünde bir gücün olduğu muhakkak..

Heran herşeyle karşılaşabileceğimiz, sürprizle dolu hayatta karşımıza çıkabilecek belalar hususunda en fakir ve vasıfsız insan ile aynı düzeyde olduğumuzu gözardı etmeden yaşarsak daha avantajlı oluruz.

About ramazanbey

Şiir dünyasına uzanan yolda bir yürek savaşçısı
Bu yazı Günlük içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s